ABSTRACT a CRUADALACH sa predviedli v Bratislave

V piatok 18. októbra  sa bratislavskom klube U Očka konala parádna akcia UNDER THE GROUND IV. Čitajte, ako bolo.

Piatkový koncert mal začať o 20-tej. Hneď v úvode chválim striktnú presnosť organizátora, kedy každá kapela mala presne hodinu na svoju realizáciu.

1

Keby bratislavskí NECROHERESY nemeškali, tiež by mali toľko času. Domáce death metalové kvarteto dalo na známosť, že metelica začína. Ako je už pri prvej kapele zvykom, očakávania nie sú veľké – prilákať pár ľudí pod pódium, navnadiť pár nedočkavcov na headbangy. Splnili. Čo sa mi podarilo z krátkych príhovorov postrehnúť, zahrali zo svojej vlastnej tvorby Ezoterické učenie. Nebolo to zlé. Ale nepredviedli nám takmer žiadnu show, hudobníci stojaci ako priklincovaní a spevákova choreografia dva kroky doprava a tri kroky doľava nerobili vystúpenie veľmi zaujímavým. Aspoň akým-takým ozvláštnením bol song Radiácia doplnený stroboskopovými efektami. Na záver zahrali cover legendárnych Bathory – Satan My master. Dobrá voľba a pomerne vydarené prevedenie.

2

Úderom 21-tej hodiny začalo pódium patriť  doom/death metalovému zoskupeniu RETURN TO INNOCENE. Pražskí hudboníci asi správne odhadli atmosféru, keď frontman začal vystúpenie slovami: „Pojďme se trošku bavit, kurva!“ Väčšinu playlistu postavili na trackoch z nového albumu The Ring Of Moon, ktorý vyšiel pred dvomi mesiacmi. Vrelo odporúčam. Spevák Aleš „AX“ Cipra bravúrne zvládol ako vokály, tak i growling. Pútavé živé vystúpenie dopĺňala svetelná šou a už aj na ľuďoch pod pódiom bolo vidieť, že krv sa dostáva do varu.

3

Nasledovali Páni z Banskej Bystrice. Nik iní než samotní metaloví experimentátori ABSTRACT. Známi sú najmä svojou inštrumentálnou tvorbou a neskutočnou energiou, ktorú zo seba vydávajú počas vystúpenia. Na scéne pôsobia už takmer 20 rokov, takže očakávania boli veľké. A naplnené. Veľkú časť vystúpenia tvorili tracky z druhého albumu The Pantomime in Neosolium (2008).

Okrem svojej doterajšej tvorby fanúšikom na bratiskavskom koncerte predstavili aj tri pripravované novinky. Všetky skvelé – z môjho pohľadu bola najzaujímavejšia Shades of Mountains.  Spevák (s doprovodnou gitarou) Peter Lengsfeld  vyhecoval publikum pod pódiom a aj napriek čisto inštrumentálnemu vystúpeniu, bolo sa na čo pozerať a ľudia si to užívali. Na záver sa s nami rozlúčili coverom kultových Emperor a ich skladbou Wanderer.

4

Poslednými vystupujúcimi boli Pohania CRUADALACH. Poctivý folk metal z Prahy s početným personálnym obsadením a oduševneným výkonom. Basgitarista celý čas stojaci pod pódiom pred fanúšikmu a spevák Honza Vrobel počas svojho triumfálneho výkonu nielen že zoskakoval z pódia, ale pobehoval v radoch medzi ľuďmi.

Kvalitu vystúpenia Cruadalachu podmieňoval už fakt, že členovia majú dlhoročné skúsenosti z predošlých kapiel (Silent Stream of Godless Elegy, Dissolving of Prodigy, Return to Innocence). Počas ich hrania bolo nádherným kontrastom ku sextetu muzikantov dámske duo v bielych šatách.  Pekné na pohľad, príjemné na vypočutie. Gro vystúpenia bolo postavené na songoch z dva roky starého albumu Lead – Not Follow.  Bratislavskí fans si mohli naplno vychutnať Rage, Occident Sun, Cruadalach čí Nezlomní. A namakný playlist pokračoval aj s Living With Pride a Saturos. Nechýbalo ani známe dielo Cruadalachu – zahrali Zlatovlásku. Napriek tomu, že davy si žiadali bonusy – ako som písala v úvode – každá kapela mala presne hodinku, tak sa ľudia museli uspokojiť len s jedným jediným. CRUADALACH ju využili výborne a naplno.

Na záver ostáva len poďakovať organizátorom za skvelú organizáciu, kapelám za oduševnené vystúpenia a ľuďom, že to celé došli podporiť. Vidíme sa najbližšie!

Fotogalériu nafotil PALO HUDEC:


Pridaj komentár