FOTOREPORT: DOWN TO HELL pokrstili svoj debut (21.3., Bratislava)

Sobotňajší večer 21. marca patril v bratislavskom Randale kapele DOWN TO HELL, ktorá sa rozhodla pokrstiť svoj debutový album V zajatí temnoty. K tejto parádnej oslave si pozvali kamarátov zo spriaznených kapiel.


Ako prví v tento krásny sobotňajší večer vybehli na pódium barbari z levickej skupiny ACHSAR. Na to, že to bola prvá kapela večera, Randal už bol veľmi pekne zaplnený. ACHSAR síce funguje už od roku 2005, kedy nahrali prvé demo, ale do väčšej pozornosti sa dostali až v posledných dvoch – troch rokoch. Minulý rok vydali svoj prvý album Septentrionalis, z ktorého nám súkali jeden song za druhým. Samozrejme, nemohla chýbať krčmová odrhovačka Tavern Song, ktorú si s kapelou zanôtil celý Randal. Malá poznámka odo mňa, ako fotografa tohto koncertu, keď idú svetlá pustiť na zvyšné kapely, nebolo by odveci pustiť ich aj na tú prvú. Aj oni si to zaslúžia…

 

IMG_0098

 

Po krátkej pauze na rozhovory pri pive, nastupuje kapela SIGHISOARA. Títo Bratislavčania pôsobia na scéne už od minulého tisícročia, prešli mnohými zmenami a z pôvodnej zostavy ostal už len klávesák Edo. Tvorba kapely ale ostáva stále podobná a hrajú stále gothic metal. Počas ich vystúpenia sme sa mali možnosť textovo preniesť do Transylvánie alebo „Pod Zem“. Osobne ma potešil veľmi song The Call, ktorý sa nesie v melódiách starých Paradise Lost, i keď trošku mi tam chýbal ženský spev, ktorý bol kedysi súčasťou kapely. Hlavným ťahúňom ich vystúpenia bol spevák Harvey spolu s gitaristom Sekim (hrajúci v bratislavských kapelách –Strygon, resp. Jolanin RozparRock ), bolo na nich vidieť bohaté skúsenosti z pódií. Táto stálica bratislavskej scény určite nesklamala vystúpením svojich verných fanúšikov i kamarátov a bola dôstojnou predohrou pred vrcholom večera.
Setlist: 1.Pod Zemou 2.Transylvania Transfusion 3.Lost 4. Raven 5.Danza Macabra 6.The Call 7.Ticho a Ja 8.Der Wolf 9.Nosferatu

 

IMG_0210

 

Tesne pred polnocou prichádza konečne to, na čo väčšina prítomných čakala. A to DOWN TO HELL a ich krst albumu. Táto tlupa z Malaciek hrá melodický black/pagan metal s kombináciou mužského škrekľavého a čistého ženského vokálu. Čo sa tak často nevidí, spievajú výlučne iba svojim materinským jazykom. Aj z tohto dôvodu ľudia viacej poznali texty a vedeli si sem tam zaspievať dajaký ten refrén, alebo aj celé texty. Celý album už je dlhší čas k dispozícii na bandcampe, takže kto sa poctivo pripravil, znásobil svoj zážitok z celého vystúpenia. Prevedenie na pódiu bolo plné energie, kapela šlapala ako hodinky. I keď nemôžem si pomôcť, speváčkin prejav bol dosť nevýrazný, neviem či bola už unavená kvôli neskorej nočnej hodine, alebo jednoducho ju to len nebavilo. Krst vybavili kamaráti z ACHSARU a SIGHISOARY. Netradičná bola hlavne torta od Achsarákov, ktorá vlastne bola kapustná hlava v ktorej boli napchaté sviečky. Krstilo sa Absinthom, ktorého vačšina hneď zmizla v útrobách prítomných krstiteľov. DOWN TO HELL sa nakoniec rozlúčili prídavkom – pesničkou Bosorské sólo a spokojne odišli oslavovať do zákulisia. Kapele držím palce a myslím, že majú možnosť to dotiahnuť ďaleko. Otázkou je prerazenie v zahraničí, keďže spievajú výlučne po slovensky.
Setlist: 1. Pán vetra, búrky a mrakov 2. Krvavé jazero 3. Smrť 4.Prízrak 5.Skazení 6.Nemŕtva nevesta 7. Drak 8.Bosorské sólo

 

IMG_0267

 

Nevďačná úloha zakončovať tento metalový večer ostala na SINNERS MOON zo Serede. Nevďačná bola hlavne z toho dôvodu, že kapela svoj set začínala až neskoro po polnoci. Keďže poznáme metalistov, ktorí zväčša utekajú na prvý nočák, a zvyšok leži na stole v klube – prekvapilo ma, koľko aktívne fandiacich metalheadov ostalo na túto kapelu. Pred pódiom ostalo minimálne 50 fans, ktorí si prišli užiť aj hudobnú produkciu poslednej grupy. SINNERS MOON sú pomerne nová kapela, ktorá práve donahrávala svoj debutový album Atlantis. O tom, že sú nováčikovia na scéne, svedčí aj to, že o nich nenájdete nič na stránke Metal Archives. Kapela hrá klasický symphonic gothic metal, založený na speváckom duete, doprevádzaným klávesmi a tvrdými metalovými riffmi. Na speváčke bolo vidieť, že si daný koncert užíva a hudba ktorú spieva ju baví. Štýlovo mi niektoré nápady pripomínali Nightwish, ale ich melódie a kompozície boli dosť inovatívne.  Myslím, že v tejto oblasti budú patriť medzi špičku na Slovensku. Kto si ich chce vypočuť naživo, tak šup na krst albumu, ktorý bude 25.apríla v Seredi.

 

IMG_0524

 

Trochu som sa obával, koľko ľudí dôjde na tento koncert. V Bratislave v ten deň boli ešte ďalšie 3 metalové akcie o ktorých som vedel. Naštastie moje obavy neboli naplnené a Randal bol krásne zaplnený. Dojmy z celého koncertu sa dajú zhrnúť do jedného slova – BOMBA. Zloženie kapiel, fanúšikovia, zábava všetko bolo perfektné. Kto nebol, môže ľutovať. Kapele DOWN TO HELL, želám čo najväčšie úspechy s týmto veľmi kvalitným albumom.

Pozrite si aj report z inej lokálnej akcie – Power & Melody Night

Viac koncertových fotografií nájdete TU.

A aby ste mali všetky dôležité informácie, sledujte MusicBorders.

Pridaj komentár