Report: Welicoruss predstavili Bratislave album Az Esm´ (21.9., Fuga)

Symphonic/pagan/black metaloví Welicoruss sú na Slovensku už ako doma a tentoraz bol vo štvrtok 22. septembra jednou z ich ďalších zastávok bratislavský klub Fuga. O support sa postarali Frozen Blood, Dysanchely a Down to Hell, pričom za celou akciu stála aktivita Hellblast promotion, v spolupráci s BURN_Booking. Prečítajte si report z klávesnice našej novej posily Alexa. 

Záver uplynulého týždňa ponúkal v Bratislave opäť viacero možností na príjemné voľnočasové aktivity. Milovníci piva krochkali blahom na akcii s názvom Salón Piva – Craft Beer Fest Slovakia a labužníci degustovali chutné pouličné jedlo na Street Food Park vol.7. A áno, aj vegáni si tam prišli na svoje popri mäsožravcoch. Tak snáď sa to všetko nieslo vo všeobecnej spokojnosti a znamení multikulti kulinárskeho pochopenia, keď už aj hlavy (ne)pomazané našli pred týždňom v sebe štipku (ne)pochopenia a počas summitu EU sa po celodennom šaškovaní a odstavenej miestnej doprave radšej zdekovali na nejakú bárku uprostred Dunaja. Všetko podstatné piteľné a jediteľné sa teda točilo okolo Starej tržnice na Námestí SNP a odtiaľ to už bolo len pár metrov do klubu Fuga, kam som si zabehol pozrieť klubovku WELICORUSS, s ktorými som sa naživo stretol premiérovo.

Po vkĺznutí do prítmia miesta činu som mal prvotne pocit, že som sa dostavil nejako príliš skoro a okrem personálu, prichádzajúcich muzikantov a zopár návštevníkov roztrúsených po klube nič nenasvedčovalo tomu, že o pol hodiny by sa malo začať hrať. Ale po chvíli, akurát na načapovanie skvelého holíčskeho Wyvaru, sa začalo zvučiť a popri tom padlo rozhodnutie predsa len posunúť začiatok o tú akademickú polhodinku, aby sa stihli dostaviť aj opozdilci, blúdiaci orientačným behom bez mapy niekde po Starom meste. Získal som tak aspoň čas porozprávať sa aj s muzikantmi a pozisťovať aké majú v rámci svojích kapiel novinky.

Klub sa zapĺňal len veľmi pomaly, no to už na pódiu začínali svoj set domáci bratislavčania FROZEN BLOOD, pohybujúci sa v intenciách blackened death metalu. Kvinteto v zostave Mesko – spev, Ragnar – gitara/spev, Cere – gitara, Michal – basgitara a Matej – bicie to rozbalilo skladbou Last Autumn. Pod pódiom bolo zhruba 30 duší, svetelný park prevažoval v tónoch červenej a modrej, s občasnými zábleskmi bielej, no nádej fotografom kazili kúdoly pary, zahaľujúce celé pódium. Zvukovo to bolo typická zastretá Fuga a aj keď som stál pri zvukárovi, ktorý robil čo mohol, tak zázraky urobiť nedokázal. Nič to však neuberalo na nasadení kapely, ktorá drtila ako by hrali na Wackene pre pár tisícový dav. Zazneli ešte skladby Winter, Guardians, Lost Wanderer a Rotten Dogma, aby sa FROZEN BLOOD následne, cez v našich končinách obľúbený to cover The Pursuit Of Vikings od AMON AMARTH, ktorý hrávaju napríklad aj SINNERS MOON, dostali k záverečnej Mighty Thunder God.

img_0439

Niečo o aktuálnom fungovaní FROZEN BLOOD poodhalil neskôr Ragnar: ´´Z pôvodného zloženia kapely (2007) sa vlastne zachoval iba zakladateľ Ragnar. Potom v roku 2011 dal kapelu znova dohromady spolu s basákom Michalom. Zostava sa však stále menila, až sa časom ustálil bubeník Matej a aj sólová gitara v podaní Cereho. V momentálnom zložení aj s novým vokalistom kapela skúša asi trištvrte roka a počas tejto doby sa hlavne prerábali niektoré songy do ich aktuálnej podoby a dokončil sa iba jeden nový (Lost Wanderer). Táto nestála zostava je vlastne hlavný dôvod, prečo ešte nevznikla žiadna nahrávka, ale veríme, že v tomto zoskupení sa kapela už udrží a ak sa všetko podarí, plánujeme túto zimu nahrať momentálne používané skladby. Na internete sa dajú nájsť záznamy z koncertov, ale skladby boli odvtedy zmenené a aj zostava sa takmer komplet obmenila, takže to nemá žiadnu výpovednú hodnotu.´´

img_0505

Po pauze na vydýchanie a obmenu techniky nastúpili na pódium trnavčania DYSANCHELY a pri ich melodic death/thrash metale môžem smelo konštatovať, že po vyše 20 rokoch na našej scéne, prekonaní všetkých personálnych problémov a ustálení zostavy, im to hrá parádne a sú momentálne aj koncertne veľmi aktívni. Od vzniku DYSANCHELY drží ich kormidlo smerovania pevne v rukách gitarista Miloš „Mičič“ Kosák, ktorého už dlhšie časové obdobie sprevádzajú bubeník Lukáš „Shushka“ Šiška (Craniotomy) a druhý gitarista Róbert „Robson“ Machovič (ex – Chemoterapy), ktorých doplňujú spevák ZdenoMajster“ Plecháč a služobne najmladší člen kapely, basgitarista Adam „Mihoč“ Mihočka (Awareness, Zotrwačnosť). DYSANCHELY  začali už tradične skladbou Sickness Land, ktorá je spolu s Only Dust už dlhšie zverejnená ako predzvesť nového albumu Reborn (2016), ktorý mal uzrieť svetlo sveta v apríli tohto roku, no podľa vyjadrení Miloša sa to všetko nejako posunulo. Dobrou správou je, že album by už mal byť vo fáze lisovania a tak po 9 rokoch od posledného albumu Nausea (2007) budeme mať pod vianočným konárom konečne nový album DYSANCHELY. Zvukovo to bolo asi najlepšie za celý večer, pribudlo aj ľudí pod pódiom, len svetlá a para pokračovali tam kde predtým skončili. Chalani jednoznačne vedia, ale o tom potom, ako zvykol vravievať budovateľ mostov Béla. Lukáš podkuroval za škopkami s typickými slúchadlami, Adam bojoval s basou po celom malom pódiu, Miloš a Robo si vymieňali gitarové pozdravy a ten svojský flegmaticko – uvoľnený postoj Zdena tomu dával vizuálnu korunu. DYSANCHELY ma teda opäť raz potešili, škoda len že sa z časových dôvodov už nedostalo na skladbu Will We.
Setlist: 1-Sickness Land, 2-Freed From Slawery, 3-Old Man, 4-Mist, 5-Mirror´s Face, 6-Only Dust, 7-Septic Idol, 8-Don´t Conquer The Heaven

img_0542

Tretí kúsok do večernej skladačky pribudol v podobe symphonic/melodic black metalu z Malaciek, ktorým sa prezentovali DOWN TO HELL. Texty v slovenčine prešpikované vetrom, búrkami, jazerami, nevestami a drakmi by však potrebovali viac vyladený zvuk s dôrazom na spev, čo som si uvedomil hlavne po otázkach od okolostojacich kamarátov, ktorí kapelu nepoznali a nevedeli sa zhodnúť, v akom jazyku to vlastne Kani spieval. Spieval, teda skôr blackovo krahulcoval, aj svoje beast linky a taktiež aj beauty linky, ktoré na albume V zajatí Temnoty (2014) nájdete v podaní nežného čistého ženského spevu. DOWN TO HELL už pár koncertov vystupujú bez speváčky a v aktuálnej zostave Kani – gitara/spev, Ťapo – gitara, Miro – basgitara, Ľubo – klávesy a Dano – bicie. Osobne mi však ten ženský spev naživo chýbal, predsa len tie skladby v momentálnej podobe vyzneli inak, ale vraj na pripravovanom novom albume na neho chlapci nezanevrú. Na pódiu hrali prím Kaniho gitara, doplnená o jeho viacpolohový spev a Ľubova klávesová hradba, ktorý divo pohadzujúc hrivou povymetal snáď všetkých pavúkov na stenovom oblúku vedľa neho. Svetlá sa opäť točili len v modrej a červenej farbe, čo v spolupráci s dymovou clonou pripomínalo skôr policajnú akciu. Down to Hell žial z organizačno-časových dôvodov hrali pre zhruba 50 fanúšikov len skrátený set, ale svoj čas patrične využili a odchádzali s potleskom.
Setlist: 1-Intro, 2-Pán vetra, búrky a mrakov, 3-Krvavé jazero, 4-Smrť, 5-Na konci s dychom, 6-Drak

img_0592

Po krátkych prípravách a pauze akurát na občerstvenie sme sa dostali k finálnej časti dnešného programu. Symphonic/pagan/black metal v podaní WELICORUSS ponúka na svojom poslednom albume Az Esm´ (2015)  vyváženú zmes melódií a mrazivej atmosféry, intenzívnej naliehavosti, hravej symfoničnosti a hlavne spája metalovú modernu so závanom starobylej mystiky ruského ducha. Kapela je pôvodom z ďalekého ruského Novosibirska a v jej radoch sa pred nedávnom udiala opäť jedna personálna zmena, keď po odchode Ilju, ktorý sa rozhodol posilniť rady poliakov Netherfell, sa za bicie posadil nádejný Jakub Hřebíček ( Misfolded ), vekom stále ešte len teenager. Týmto počinom sa WELICORUSS  stali prakticky multinárodnou kapelou. Pôsobia v nej zakladateľ, líder kapely a spevák v jednej osobe Alexey ´´ WelicoRuss ´´ Boganov ( Rusko ), ktorý to všetko ťahá už od roku 2002, basák Dmitriy Zhikharevich ( Rusko ), gitarista Gojko Marić ( Srbsko ) a už spomínaný benjamínok kapely Jakub Hřebíček ( Česko ), pričom v rodnom liste kapely už nejaký ten piatok figuruje Praha, uvedená ako ich aktuálne domovské mesto. WELICORUSS vtrhli za zvukov intra na pódium odetí v koži a kožušinách, aby spustili na už mierne preriedené publikum symfonično svojho posledného albumu, doplnené o skladby Slavonic Power a Slava Rusi z albumu WinterMoon Symphony (2008) a singel Kharnha (2011). Zvukovo to bolo na dané možnosti solídne a musím oceniť aj zvukára, ktorý pri každej jednej skladbe vybehol medzi fanúšikov, aby následne dolaďoval. Symfonické pasáže zneli zo samplov a práve kôli nim si viem predstaviť WELICORUSS v klube s lepším výsledným zvukom, keďže akoby sa nedostávala k slovu tá ich skrytá mrazivosť. Frontman Alexey neustále hecoval fanúšikov až do samého záveru, pričom opticky ako by zaberal minimálne polovicu pódia a tiež by asi s radosťou prijal niečo väčšie. Celkovo to bol vydarený večer, ktorý končil až po polnoci, ale chcelo to aspoň raz toľko ľudí a hneď by bolo veselšie.
Setlist: 1-Intro 2-Bridge Of Hope 3-Kharnha 4-Voice Of Millenium 5-Slavonic Power 6-Slava Rusi 7-Outsider 8-Woloshba 9-Sons Of The North

O report sa postaral Alex Hricov, fotoaparát obsluhoval Palo Hudec – PH_otography

Sledujte nás na Facebooku a Instagrame.