Rozhovor: PERVERSITY – nie len o IDOLATRY, ale aj o novinkách a zákusku

Prešovská death metalová stálica PERVERSITY sa pohybuje na scéne už viac ako 20 rokov. Chalani dodnes hrajú ten svoj vyvolený štýl, trefne a svojsky pomenovaný ako DEATH METAL ETERNAL, ktorý pre mňa nemá najmenšiu chybu a je vždy hraný poctivo od srdca. Najnovší albumový počin Idolatry, ktorý nedávno vyšiel pod hlavičkou Metal Age Productions, je doslova peklom na zemi a pre všetkých undergroundových metalových nadšencov je priam povinnosťou zaradiť ho do svojej diskografie. Viac impulzov som teda nepotreboval a rozhodol som sa, že zistím niečo zo zákulisia, ako tento album vlastne kompletne vznikal. Vo vzájomnej príjemnej spolupráci s lídrom kapely/gitaristom Jozefom „Ďodim“ Koščom a spevákom/textárom Jurajom „Kazateľom“ Handzušom, sme sa na to teda spoločne podrobne pozreli.

Ahojte banda. V prvom rade vám chcem zablahoželať k vydaniu nového albumu, na ktorý sme si však museli nejaký ten rôčik počkať. Podľa mňa sa vydaril dokonale, či už po stránke hudobnej, textovej alebo zvukovej. Mám pocit, že ho bez problémov môžem zaradiť medzi top death metalové albumy roku 2017. Tak aké máte vy sami pocity z novinky a aké reakcie vnímate zo svojho okolia a zo scény?

Kazateľ: Ahoj. Ďakujem ti za tvoje slová chvály, cením si to. Áno, máš pravdu, že s tým naším novým počinom to trvalo o čosi dlhšie. Prestávka medzi posledným mini Ep Infamy Divine a novým albumom Idolatry je tri roky. Trochu sa o to pričinili aj menšie personálne zmeny v zostave, ale to je iný príbeh. V podstate sme s ním veľmi spokojní a je to album, ktorý sme si priali nahrať už dávno. Reakcie fanúšikov a recenzentov naň sú veľmi pozitívne. Osobne si myslím, že sa nám opäť podarilo rozvíriť vody slovenského undergroundu.
Ďodi: Vážime si každú podporu a ďakujeme za takéto pekné a povzbudzujúce slová. Každej kapele musí kladná kritika pomôcť do ďalšieho vývoja. Yeah!

Zaujímal by ma celkový príbeh vzniku albumu Idolatry. Viem, že pojednáva o modlárstve, ale mňa by viac zaujímalo hlavne to, ako vznikali texty, samotná hudba a vlastne celý ten proces zrodenia sa albumu. Išlo to rýchlo ako po masle, alebo to bol skôr beh na dlhé trate a poriadne ste sa so všetkým vytrápili?

Kazateľ: Ako si už načrtol vo svojej otázke, album ako celok, respektíve jeho lyrická zložka, pojednáva o modlárstve. Autorom textov som ja sám a jedná sa o môj vlastný pohľad na rôzne prejavy uctievania zakázaných božstiev, démonov, kultov a rituálov. V podstate som sa tématicky posunul bližšie k zdroju všetkého zla a temnoty, ktorej sa ľudstvo ako také bojí viac ako dvetisíc rokov. Niektoré texty som už mal hotové ešte v dobe nahrávania Infamy Divine, ten zvyšok sa tvoril podľa nálady a voľného času. Nie vždy to išlo ako po masle, aj som sa trochu potrápil. Najmä ak chceš, aby tie texty dávali zmysel a bolo aj vidno, že vieš o čom točíš.

Čo sa týka komplet obalu, tak ten vyzerá úžasne a je urobený v štýle stredovekých rytín. Ako vlastne tento samotný nápad vznikol? Prišli ste s tým vy sami, alebo námet ponúkol priamo autor front coveru a bookletu Peter Handzuš, alias „Digital Wortex„?

Kazateľ: Už keď sme tvorili materiál na tento album, tak v hlave som mal pár ideí, ako by to teoreticky malo vyzerať. Vždy sa mi páčili stredoveké rytiny, najmä veci od Gustava Dorého a Albrechta Dürera. V podstate som svoju predstavu o samotnom obale v podobe stredovekej rytiny predostrel Ďodimu a zvyšku kapely. Námet sa im zapáčil a tak som to začal riešiť spoločne so svojim bratom Petrom, ktorý s nami ako grafik spolupracuje už 9 rokov, od albumu Beyond The Reach Of Heaven. Povedal som mu o svojej predstave, ako by to malo vyzerať. Dodal som mu texty a ukázal pár námetov starých rytín, aby sa mal čím inšpirovať pri tvorbe grafiky. Myslím si, že odviedol vynikajúcu prácu.

Album Idolatry bol nahrávaný a mastrovaný v štúdiu bubeníka popradských Astarot Martina Barlu, pričom finálny zvuk dopadol na výbornú. Poznáte sa s ním už dlhšie, že ste oproti minulým nahrávkam išli tentoraz práve k nemu? Čo rozhodlo v prospech Martina a jeho štúdia?

Ďodi: Spoznali sme sa v podstate len asi rok pred nahrávaním a to priamo v Poprade na koncerte, ktorý aj on zvučil. Nahrával nám naše vystúpenie, urobil mix nástrojov a veľmi nás to zaujalo. Možno niekedy v budúcnosti aj nejaký song z toho použijeme ako live bonus. Martin nahrával a produkoval aj Inferákov a ich albumy majú tiež dobrý zvuk. Sám Páter Peter ešte dávnejšie odporúčal, že máme ísť k nemu lebo on vie robiť metal. A tak sa aj tak stalo, hehe.

Albumovú novinku tvorí 10 temných death metalových zásekov, pričom v prípade Necrobeast sa jedná o prekopanú staršiu skladbu. Prečo padla voľba práve na túto skladbu ? A vlastne aký ste mali dôvod načrieť takto do minulosti?

Kazateľ: Keď sme skladali materiál na nový album, tak sme sa pohrávali aj s myšlienkou, že oprášime nejakú starú skladbu, spravíme novší facelift a nahráme ju. Zo začiatku sme zvažovali, že to bude niečo z našich prvých demáčov, ale nakoniec sme sa zhodli na tejto skladbe. Jedná sa pôvodne o skladbu Necrophiliac Beast z albumu Ablaze. Je to vec, ktorú hráme radi na koncertoch a je to taká naša hymna. Táto novšia verzia je o čosi rýchlejšia oproti pôvodnej a kvôli tomu sme aj urobili menšie úpravy textu a prispôsobili ju tak, aby sedela dokopy s ostatnými skladbami.
Ďodi: Tu len krátko doplním, že táto staršia skladba sa v tejto novej verzii nejako automaticky zaradila medzi nové skladby a jednoznačne zapasovala do nového albumu.

Veľmi ma zaujala napríklad skladba Aphotic. Príde mi osobne taká nejaká blackovejšia, chvíľami až doomová a to u vás nie je veľmi vo zvyku. Ako sa podarilo takúto skladbu vytvoriť? Išlo vyslovene o zámer a trochu ozvláštnenia, alebo to len tak proste neplánovane vyšlo? A čo vlastne samotný názov Aphotic znamená? Málo slnečného svetla, temnota…mám správne indície?

Kazateľ: Zaujímavý názor, ale svojim spôsobom máš aj pravdu. Táto skladba je iná ako ostatné a zároveň aj iná ako všetky skladby, ktoré sme doteraz zložili. Táto skladba mala byť pôvodne inštrumentálnou vecou, takou takzvanou predohrou pred skladbou Womb Of Abhorrence. Mal som však doma v zásobe krátky text inšpirovaný básňou Aleistera Crowleyho s názvom Kálí. Na jednej skúške sme si ju začali hrať a mňa napadlo zaimprovizovať, že ako to bude znieť so spevom. Vyšlo to. Slovo Aphotic je odvodené z gréckeho slova Afós a v doslovnom preklade to znamená „bez svetla“. Týmto pojmom sa označuje najmä hĺbka vôd jazier, morí a oceánov, kde prenikne malé percento slnečného svetla. Je tam chlad, tma a obrovský tlak. V podstate to vystihuje aj túto skladbu, ktorá je krátka ale zároveň aj temne ťažká.

 

Pri skladbe Inter-Sectioned sa mi veľmi páči začiatok s Kazateľovým mohutným growlom, no skladba mi následne ako celok príde viac v takom Suffocation feelingu. Čo vy na to chalani? Prípadne prezraďte, aké hudobné vzory máte a je niečo z toho možné, že to ovplyvnilo aj vašu tvorbu?

Kazateľ: Tak ten spomínaný začiatok v skladbe Inter-sectioned vznikol spontánne pri nahrávaní v štúdiu, keď sme chceli vyplniť takú pomyselnú medzeru medzi skladbami. Pretože pôvodne mala táto skladba rýchly nástup hneď zo začiatku aj so spevom, ale znelo to strašne divne a sucho. Čo sa týka našich vzorov, tak sa určite zhodneme na tom, že nás ovplyvnila najmä americká death metalová scéna. V recenziách nás prirovnávajú ku kapelám ako Immolation, Incantation a Morbid Angel. Môj vokálny prejav niekomu možno pripomína Glena Bentona z Deicide. Neviem, ja osobne sa s tým nestotožňujem. Ale na druhej strane všetky tie spolky, ktoré som teraz spomenul patria medzi naše obľúbené bandy. Takže asi tak.

Ďodi: Niektoré aranžmány sme robili spontánne a vždy niekoho niečo na okrášlenie a doplnenie napadlo. Konkrétne ten výkrik na začiatku mal vo svojich víziách náš gitarista Fetus.

Nový album je možno ešte viac temnejší, ako boli jeho predchodcovia. Máte v pláne pokračovať v tomto vytýčenom, nesvätom a temnom, smerovaní aj naďalej? Prípadne sa do budúcnosti môžeme tešiť aj na nejaký ten experiment?

Kazateľ: Určite budeme pokračovať v tomto nastolenom smere aj naďalej. Nemienime poľaviť, takže sa máte určite na čo tešiť. Čo sa týka tvojej otázky ohľadom experimentov, tak v rámci smerovania PERVERSITY určite nie. S kapelou sme hrali, hráme a stále budeme hrať tvrdý, priamočiary a blasfemický death metal bez rôznych skrášľujúcich prvkov. V rámci experimentov sme mali v minulosti nejaké tie bočné projekty, ktorých životná púť bola síce krátka, ale aj tak sa ich fungovanie zapísalo do povedomia undergroundovej scény.
Ďodi: Potvrdzujem Jurajove slová. Spomeniem, že ja osobne plánujem veselo-morticianový projekt s pracovným názvom Zákusok. Oslovím pár ľudí a časom by som to chcel aj zrealizovať. Mám viacero riffov, ktoré sa na takýto projekt hodia a dokonca mám aj pár minútových songov aj doma nahratých. Viac neprezradím, hehe.

Nedalo sa nevšimnúť si, že pripravujete k novému albumu aj nový merch. Pre tých čo ešte nevedia, čo konkrétne teda pripravujete? Je popri tom v pláne taktiež aj vinylová edícia Idolatry?

Kazateľ: Čo sa týka merchandise, tak čoskoro budú hotové tričká s motívom albumu. Tentoraz sme sa rozhodli, že nepôjde o štandardné čierne tričká ale o biele. Je tu leto a v tých horúčavách prídu vhod. Ďalej by sme chceli rozšíriť sortiment o krátke nohavice a tielka. Čo sa týka edície albumu na vinyle, tak je to v štádiu riešenia s vydavateľom. Všetko však potrebuje svoj čas a samozrejme hlavne financie.

Dopočul som sa, že vraj chystáte ďalší videoklip. Je táto informácia pravdivá a viete už aj čo by ste chceli a ako by to malo vyzerať? Minimálne nejaké lyric video, doplnené o grafiky Digital Wortexa, by sa však k novinkovému albumu naozaj samo žiadalo, no nepohrdli by sme ani koncertným, prípadne klasickým videoklipom.

Kazateľ: Áno, informácie sú pravdivé. Radi by sme prichystali nový videoklip, na podporu tohto albumu. Nejaké tie nápady by boli, len ich musíme ešte doladiť, aby sa dali zrealizovať. Uvidíme, či to bude čiste len lyric video, alebo v ňom budeme aj účinkovať.

Krst albumu Idolatry sa uskutočnil na domácej pôde, konkrétne v Prešove na Amfiteátri. Bola to výborná akcia, veľká účasť fanúšikov a pozvali ste aj skvelé kapely. Boli ste vy sami spokojní s účasťou, vystúpením zúčastnených kapiel a celkovo s krstom a jeho priebehom?

Kazateľ: Ďakujem ti za pekné slová a podporu našej kapely, veľmi pekne sa to počúva. Túto akciu s krstom albumu sme plánovali tuším asi pol roka dopredu, alebo možno aj viac. Zo začiatku sme nemohli nájsť vyhovujúce priestory v našom meste. Kluby ktoré boli známe tým, že sa v nich konali rockové alebo metalové koncerty už buď prestali existovať, alebo sa preorientovali na inú klientelu. No a tie ďalšie ktoré v Prešove sú, tak tie buď nevyhovovali veľkosťou priestorov alebo ich majitelia neboli ochotní danú akciu s nami zrealizovať. A tak sme sa nakoniec dopracovali k novému to miestu, respektíve klubu Pod Amfiteátrom kde nám majiteľ vyšiel v ústrety. Čo sa týka výberu kapiel, tak v tom sme mali jasno už od začiatku. Celkovo sme veľmi spokojní, ako dopadla táto akcia, či už samotný krst albumu, počtom účastníkov alebo jej atmosférou. Išlo hlavne aj o to, že sme sa opäť rozhodli spraviť akciu, kde sa vyzbierala veľmi pekná suma z ľubovoľného vstupného, ktorú sme venovali OZ Podaj ďalej v Prešove, ktoré pomáha rodinám v núdzi.

To je v tejto chvíli všetko, čo by som na vás v tejto chvíli mal. Ďakujem za rozhovor a dúfam, že sa čoskoro vidíme na nejakom koncerte. Máte nejaký obligátny záverečný odkaz pre fanúšikov?

Kazateľ: Aj my ďakujeme za tento rozhovor a tvoj záujem ho s nami spáchať. Určite sa stretneme na nejakom tom koncerte a hodíme reč, budem len rád. A obligátny odkaz? Buďte k sebe tolerantní a neriešte žiadne „cavyky“ na sociálnych sieťach. Navštevujte koncerty, festivaly, kupujte merch a albumy kapiel. A hlavne podporujte rockovú a metalovú scénu na Slovensku, pretože je tu ohromné množstvo kapiel, zinov, webzinov, distier a vydavateľstiev. Sú to totiž ľudia, ktorí si tú podporu zaslúžia. Tak ešte raz vrelá vďaka za rozhovor a nech sa ti darí v kapele a aj v redakcii Music Borders.
Ďodi: Aj ja pozdravujem a odkazujem, že s PERVERSITY môžete aj naďalej počítať! Tešíme sa na spoločné akcie s našimi fanúšikmi a podporovateľmi. Yeah!

 

Kontakt:

http://www.perversityband.com/

https://www.facebook.com/perversityband/

http://bandzone.cz/perversity

https://perversity.bandcamp.com/

perversity.band@gmail.com

http://www.metalage.sk/

https://www.facebook.com/metalageproductions/

 

Sledujte nás na Facebooku a Instagrame.