TRISTANA JE MŔTVA, NECH ŽIJE VOX TRISTANUM!

Novovzniknuté zoskupenie s názvom VOX TRISTANUM môžeme označiť ako úplne nový projekt slovenských hudobníkov a svetoznámeho argentínskeho gitaristu. Tento nový hudobný počin majú na svedomí bývalí členovia dnes už neexistujúcej metalovej skupiny TRISTANA, v spolupráci s gitaristom Christianom Vidalom, ktorého určite poznáte ako aktívneho člena švédskej metalovej legendy THERION.

Po prvotných kontaktoch a nadviazaní spolupráce už hudobníci z VOX TRISTANUM aktuálne stihli dokončiť aj svoje debutové promo EP, ktoré je predzvesťou pripravovaného prvého veľkého albumu. Svetlo sveta v týchto dňoch uzrel dokonca už aj debutový videoklip ku skladbe Stop.

Posledným koncertným vystúpením skupiny TRISTANA bol minuloročný júnový support pred NIGHTWISH v Košiciach. Odvtedy sme však už o kapele veľa nepočuli. TRISTANA bola zhruba rok po vydaní albumu, v minulosti sa jej podarilo zahrať si napríklad aj pred SCORPIONS, absolvovať dvojité turné s ARAKAIN, alebo vystupovať na viacerých veľkých festivaloch doma aj v zahraničí. Pre mnohých fanúšikov teda dosť nepochopiteľne skončila.

Kladiete si taktiež otázku prečo vlastne skončila TRISTANA svoju púť? Prípadne ako sa vlastne hudobníkom z našich končín podarilo dostať ku Christianovi Vidalovi? Odpovede na dané otázky a svoj pohľad na tieto nové skutočnosti poskytol spevák kapely Peter Wilsen:

„Posledné roky sme na kapele tvrdo pracovali. Dosiahli sme nejaké výsledky, ale nebolo to úplne to, čo sme si predstavovali. Analyzovali sme, čo urobiť preto, aby sme posunuli kapelu ešte ďalej, ale narážali sme pritom na určité prekážky, ktoré tomu bránili. TRISTANA vznikla v roku 1993 a nikto zo súčasných členov nestál pri jej zrode. Kapela bola známa ako speed power metal. Ako sa zmenili členovia, radikálne sa zmenil aj štýl. Mnoho starých fans to nepochopili a fanúšikovia tvrdšej odnože metalu nás stále škatuľkovali ako melodický power. Ďalšou nevýhodou bol podobný názov s kapelou TRISTANIA. Naša bývalá kapela vznila v roku 1993 a TRISTANIA podľa wikipedie až v roku 1995-1996. Stalo sa nám, že nás zahraničný festival odmietol so slovami, že tam tento rok hrá TRISTANIA a fans by to pomýlilo. Konkurencia je veľmi veľká a šťastena vrtkavá. Snažili sme sa, no ťahali za sebou ťažkú guľu, ktorú sme zdedili. Preto sme sa rozhodli pre tento krok.“

V októbri 2015 TRISTANA predskakovala skupinu THERION, počas ich vôbec prvej návštevy Slovenska, na koncerte v Bratislave. Práve tam sa hudobníci zoznámili s Christianom Vidalom. Pomohol im k tomu aj ich manažér a promotér  Pavol Urbanič, ktorý sa dlhé roky priatelí s členmi skupiny THERION.

„Vtedy sme ešte neplánovali koniec. O tom, že vznikne Vox Tristanum, sme sa dohodli minulý rok v lete. Nový názov nesie aj časť toho starého. Stále sme to my, len po novom. S pomocou nášho managera Paľa sme prizvali do projektu Christiana, ktorý je vynikajúcim gitaristom a už roky sa pohybuje v inej hudobnej lige. Naše nové songy sa mu páčili a hneď sme si sadli aj po ľudskej stránke.“ doplňuje Peter Wilsen a zároveň poukazuje na to, že „Christian Vidal patrí medzi najznámejších argentínskych gitaristov. V roku 2007 začal spolupracovať so spevákom MR. BIGEricom Martinom. Ten bol vtedy zaujatý svojou sólovou dráhou. Spolu odohrali turné v Južnej Amerike a Indii. Eric sa do MR. BIG vrátil v roku 2009. O rok neskôr dostal Christian Vidal pozvánku stať sa gitaristom švédskej metalovej kapely THERION. Tento rok stihol koncertovať so sólo projektom Russella Allena (Symphony X, Adrenaline Mob, Allen Lande) v Južnej Amerike.“, pokračuje v spomienkach Peter Wilsen.

Novo vzniknutí VOX TRISTANUM preukazujú ambície pre štýlove zaradenie sa niekam do groove metalových vôd. Bude to vlastne aj pokračovaním “pritvrdenia“ predošlej skupiny TRISTANA, ktoré sa aktuálne skĺbilo s americkým feelingom, nasiaknutým v Christianovej gitarovej virtuozite. Tvrdý, hlboko podladený zvuk a viac elektroniky dodá novým skladbám potrebný moderný šat.

„Máme však v talóne ešte jedno obrovské prekvapenie, ale to si zatiaľ necháme na neskôr.“ dodal na záver Peter Wilsen a ja už len doplním, že aj kôli spomínanému prekvapeniu, v ktorom mám taktiež trochu prsty, sa úvodné promo EP nebude vydávať samostatne, ale VOX TRISTANUM to odpália rovno vydaním veľkého albumu. Čoskoro sa dočkáte, o všetkom budeme informovať a kým sa tak udeje, pozrite si zatiaľ debutový videoklip tohto nového argentínsko- slovenského projektu k spomínanej skladbe Stop.

VOX TRISTANUM line-up:

Pete Wilsen – vocals, synths   ( ex-Tristana )

Christian Vidal – lead guitars  ( Therion, Luciferian Light Orchestra live…)

Dusan Homer – backing guitars  ( ex-Tristana )

Laco Krabac – bass  ( ex-Tristana )

Elevo – drums  ( ex-Depresy )

+ pribudne spomínané prekvapenie

 

Linky:

https://www.facebook.com/voxtristanum/?fref=ts

 

Sledujte nás na Facebooku a Instagrame.