Minulotýždňový Possonium Death Fest

Minulú sobotu sa bratislavským Randalom prehnalo death/grindové tornádo v podobe piatich kapiel a to na pozvanie Grindex Promotion. A my sme boli pri tom a prežili, tak môžeme podať svedectvo!

Kto nebol, môže ľutovať, klubom okrem ľudí lietala aj vynikajúca energia, ktorú si pochvaľovali aj kapely. Začiatok bol trochu strnulejší, toto sa však na akciách stalo akosi pravidlom – prvá kapela to nikdy nemá jednoduché, pohyb pod pódiom si len tak nevynútia a zvuk sa tiež zvyčajne len začína formovať.

Pôvodne malo vystúpiť 6 kapiel, o 18ej mali akciu otvoriť CONGENITAL ANOMALIES, bohužiaľ však kvôli gitaristovmu ochoreniu nemohli prísť. Začiatok sa tak posunul na 18:50, kedy klub stále napoly zíval prázdnotou. Od takej siedmej sa to začalo postupne napĺňať a čiernoodencov pribúdalo.

(Vopred sa ospravedlňujem za absenciu/“kvalitu“ fotiek, deficit fotografov u nás v redakcii robí svoje, tak na ilustráciu prikladám len pár záberov z mobilu spred pódia.)

Roly „uvádzačov“ sa zhostili teda pôvodne druhí REALMS OF CHAOS (extreme death metal) z Banskej Bystrice, podľa vlastných slov nováčikovia na scéne, čiže punc prvej kapely im asi veľmi vhod nepadol, podľa mňa to však zvládli úplne v poriadku. Čo v poriadku nebolo, bol zvuk, našťastie sa počas setu aspoň trochu upravil, growly však celý čas zanikali aj tak, cez vlnu inštrumentov sa podarilo výraznejšie preliezť len screamu. Pódium teda ovládla trojica hudobníkov (bez basy), za bicími sedel živý guľomet, nekompromisne po nás strieľal svojimi kopákmi, gitaristi sa nepredbiehali v sólach, zato pekne ostro ládovali jeden temný riff za druhým a chvíľami ste mohli naozaj nadobudnúť pocit, že ste sa ocitli v ríši chaosu, kde vládu prevzalo čisté zlo. Pod pódiom sa to síce trochu nazbieralo, ale ani spevákov prísľub, že kto prvý začne headbangovať, dostane od bubeníka 10 pív, nepomohol. Aspoň ováciami sme im poďakovali za dobre odohraný koncert.

Po krátkej pauze nás čakal blackened death metal v podaní FROZEN BLOOD – musím sa priznať, že toto vystúpenie ma príjemne prekvapilo, nie každá kapela dokáže naživo takýto štýl „predať“ tým, ktorí ich tvorbu nepoznajú. Na začiatku nás zmrazili výraznejšími blackovými prvkami, pekelné melódie poprekladali typickými blast beatmi, spevák ukázal, že svoj hlasový prejav nijak neobmedzuje – povláčil naše uši cez hlboké vody growlu a vykopol na vrch blackmetalovým „škrekom“. Deathmetalovejšie songy boli poriadne ťažkotonážne, valili sa cez nás ako tsunami. Celé vystúpenie bolo precízne odohrané, zvuk sa zviechal čoraz lepšie a pod pódiom to začalo ožívať.

Vo chvíľach pred ďalšou kapelou nastal taký malý zlom večera – chystala sa zmena žánru a prišla aj výrazná a samozrejme vítaná zmena v nálade osadenstva – niektorí si spoza baru pobrali kopec energie a tá pravá zábava mohla začať v plnom prúde.

Do kolotoča circle pitu a iných metalových tanečných kreácií zahrali ako tretí v poradí legendárni SANATORIUM zo Žiliny. Strhlo sa to pravé gutturálne besnenie – aj na pódiu aj pod ním. Šialené tempá, šialení fanúšikovia, slamové zastávky, grindové výplachy a kvíkanice z hlasiviek speváka Martina „Bela“ Belobrada, ktorý bol tak potešený reakciou dovtedy väčšinou pasívneho publika, že sa priznal k dojatiu. Ľuďom pod pódiom kontroval svojou energiou basák, ktorý to roztočil aj za celú kapelu. Ľudia sa bavili, kapela sa bavila, presne tak to má vyzerať. Sečteno podrženo – WINikajúci koncert.

Vrchol večera zaobstarali nemeckí BEGGING FOR INCEST v trojčlennom zložení – ak to bolo vôbec možné, tak zrýchlili tempo, pribalili smrtiace slamové breaky a keď vypustili speváka, nastala apokalypsa. Okrem abnormálnych hlasových prejavov mal prichystané aj iné zbrane – podarilo sa mu rozpútať pod sebou prvotriedne peklo, aj prvú wall of death toho večera, ľudia lietali vzduchom aj po zemi a na pomoc si prizval plyšového putovného jednorožca, ktorý, obávam sa, tento hurikán neprežil. Dočkali sme sa aj slovensky znejúceho „Ďakujem“ a anglického „Jesus Christ“ na zbesilú energiu a odozvu ľudí pod pódiom, aj pochvaly na slovenské devy pohybujúce sa po Randali. Koncert na jednotku s troma zlatými prasiatkami. 😉

Rozlúčku s tohtoročným Possonium Death Festom mali pod palcom známe monštrá od susedov – Pražáci EPICARDIECTOMY, ktorí si síce s textami hlavy nelámu, ale o to brutálnejšie vás zvalcuje ich buldozér doplna naložený slamom, chorobnými gutturalnými vokálmi a drviacimi bicími. Rozbalili to naplno, za nastaveným tempom ani trochu nezaostávali, spevák vôbec nemusel hecovať ešte stále rozbesnené publikum a sám sa nenechal zahanbiť a sršala z neho poriadna energia. Kvalitu setu potvrdil aj spevák BFI, ktorý sa nadšene pustil do circlu s ostatnými.

Čo dodať? Akcia mala riadne grády, skvelú atmosféru, kapely sa predviedli vo vynikajúcom svetle a sami boli s priebehom spokojní. Čo ma však zamrzelo, bola nižšia účasť, ako som predpokladala, ale pevne verím, že s nasledujúcim rokom sa to zlepší. Už vieme aj dátum, nasledujúci PDF sa uskutoční 24.11.2018, tak sa pridajte do udalosti a sledujte novinky!

Udalosť: https://www.facebook.com/events/143004439678542/

Stay brutal!

Sledujte nás na Facebooku a Instagrame.